Dorota Kręcisz

CFO/Partner zarządzający

Audyt organizacyjno-księgowo-finansowy. Czym różni się od audytu biegłego rewidenta?

Audyt biegłego rewidenta to oficjalna i w niektórych przypadkach obowiązkowa forma badania sprawozdania finansowego spółki i jego prawidłowości. Kiedy szukasz przyczyn problemów lub praktycznych rozwiązań, by usprawnić funkcjonowanie firmy, przekładanie wyników audytu finansowego na skuteczny plan działania może być mało skuteczne. Dlaczego?

W artykule porównujemy audyt biegłego rewidenta i audyt organizacyjno-księgowo-finansowy, wykonywany przez Cafe Finance na indywidualne zlecenie Klientów.

 

Na czym polega badanie biegłego rewidenta? 

Zakres audytu biegłego rewidenta jest ściśle określony i koncentruje się na analizie ksiąg rachunkowych, transakcji finansowych, procedur rachunkowych oraz zgodności z przepisami dotyczącymi sprawozdawczości finansowej i ocenie ryzyka finansowego. Jego wynikiem jest opinia o kondycji przedsiębiorstwa, mająca istotne znaczenie dla interesariuszy, takich jak właściciele, inwestorzy, kredytodawcy i organy regulacyjne.  

Oficjalne sprawozdanie biegłego rewidenta, choć obowiązkowe dla m.in. dla instytucji finansowych oraz spółek akcyjnych, nie jest natomiast najlepszym sposobem na zrozumienie obecnego stanu Twojego przedsiębiorstwa. Nijak ma się bowiem do faktycznego funkcjonowania organizacji jako całości. Jest formalną oceną prawidłowości prowadzenia ksiąg rachunkowych i to wykonywaną na tzw. dzień bilansowy czyli najczęściej na 31 grudnia. Oznacza to, że raport biegłego wykonywany jest na historycznych danych i to z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Jest pożytecznym i potrzebnym narzędziem, ale ważnym jest, aby zrozumieć do jakich celów jest wykonywany.   

Jednak kiedy chcesz dowiedzieć się jak faktycznie funkcjonuje twoje przedsiębiorstwo w wybranych obszarach, poznać mocne i słabe strony swojej organizacji oraz otrzymać rekomendacje ekspertów i dowiedzieć się, w którą stronę rozwijać działalność i jakich narzędzi użyć, by robić to efektywnie – zastanów się nad audytem organizacyjno-księgowo-finansowym.

 

Czym jest audyt organizacyjno-księgowo-finansowy realizowany przez Cafe Finance?

Audyt organizacyjno-księgowo-finansowy to dokładna analiza funkcjonowania firmy i wynikający z niej raport dotyczący stanu, w jakim znajduje się przedsiębiorstwo, najczęściej w wybranych obszarach. W jego skład wchodzą także rekomendacje dotyczące dalszego rozwoju, uwzględniające sposoby, korzyści, jak i koszty wdrożenia zalecanych rozwiązań.

Przedsiębiorstwa zgłaszające się do nas z zamiarem przeprowadzenia audytu organizacyjno-księgowo-finansowego chcą np.:

 

  • przeanalizować schematy księgowań i plany kont,
  • sprawdzić sposób kwalifikacji dokumentów i ich zgodności z dokumentami źródłowymi,
  • przeanalizować wybrane akta osobowe pod kątem zgodności z prawem i procedurami wewnętrznymi,
  • zweryfikować bezpieczeństwo danych na bazie obowiązujących procedur,
  • sprawdzić czy nie zachodzą przesłanki do ogłoszenia upadłości spółki,
  • wprowadzić lub poprawić np. sposoby kontroli budżetu, aby zminimalizować nieprawidłowości,
  • sprawdzić poprawność złożonych deklaracji podatkowych oraz zapisów księgowych,
  • przeprowadzić analizę wypłaconych pracownikom kwot z zawartymi umowami,
  • przeprowadzić analizę danych z wybranych umów z zaksięgowanymi dokumentami,
  • ocenić systemy kontroli wewnętrznej funkcjonujące w danej firmie,
  • ocenić dotychczasowe mapowanie procesów zachodzących np. w dziale finansowym,
  • zidentyfikować potencjalne ryzyka finansowe, operacyjne, prawne i inne,
  • otrzymać wnioski dotyczące możliwych optymalizacji kosztowych,
  • przeanalizować dotychczas liczone wskaźniki finansowe, procesowe i organizacyjne wraz zaproponowaniem ewentualnych korekt.

Co zyskują w zamian? Bezstronną opinię zewnętrznych ekspertów, rekomendacje dotyczące usprawnień poszczególnych procesów, analizę ryzyka i strategicznie zaplanowane działania zapobiegawcze. W pakiecie otrzymują pełną przejrzystość dostarczanych informacji wraz z danymi, które pomogą im świadomie podejmować strategiczne decyzje w firmie. 

 

 

audyt księgowyaudyt organizacyjno–księgowo-finansowy
obowiązek sporządzeniaobowiązkowydobrowolny
regulacje prawneuregulowane prawniebrak regulacji
termin badaniawynikający z przepisówdowolny
kto wykonuje badaniebiegły rewidentbrak formalnych wymagań, wymagane wieloletnie doświadczenie w obszarze finansów i szeroko pojętego biznesu
badane obszaryanaliza ksiąg rachunkowych, transakcji, procedur, ryzyka oraz zgodności z przepisami dot. sprawozdawczości finansowejNajczęściej badane obszary: finanse, kadry, płace, prawo, zamówienia i zakupy, bezpieczeństwo danych. Skupienie na poprawności i efektywności procesów, analiza potencjalnych zagrożeń i perspektyw rozwoju oraz optymalizacji procesów/kosztów
rezultatySprawozdanie audytora wraz z opinią zgodnościRaport wraz z wnioskami i rekomendacjami

 

 

Kiedy przeprowadzić audyt organizacyjno-księgowo-finansowy?

Przede wszystkim wtedy kiedy jesteś gotowy(a) na wprowadzenie zmian. Audyt nie ma sensu jeśli jego rekomendacje nie zostaną wprowadzone w życie. Chcąc zidentyfikować obszary wymagające poprawy, usprawnić procesy wewnętrzne oraz zapewnić efektywne zarządzanie zasobami, musisz być gotowy(a) na przyjęcie faktów, opartych na dogłębnej analizie i weryfikacji danych.

To od ciebie zależy, kiedy zdecydujesz się na wykonanie audytu. Najlepiej sporządzić go jeszcze przed okresem podejmowania ważnych decyzji w firmie. Jego wyniki będą miały istotny wpływ na postrzeganie faktycznej kondycji wyjściowej przedsiębiorstwa i zwiększą twoją świadomość, co do słuszności planowanych działań.  

 

Na czym polega audyt organizacyjno-księgowo-finansowy od Cafe Finance?

Audyt organizacyjno-księgowo-finansowy od Cafe Finance najczęściej obejmuje aspekty finansowe, kadrowo-płacowe, analizę kosztów, analizę struktury organizacyjnej, wewnętrznych procesów zarządzania oraz ich efektywności, bezpieczeństwa danych oraz oceny ryzyk biznesowych w wybranych obszarach. W jego skład wchodzi także ocena zgodności z przepisami prawa, regulacjami oraz polityką wewnętrzną organizacji.

Zakres prac jest ściśle związany z indywidualną sytuacją audytowanego podmiotu i jego potrzebami. W zależności od potrzeb zakres prac może obejmować:

 

Obszar organizacyjny, w tym np.:

  • sprawdzenie zgodności działań z regulaminem organizacyjnym, regulaminem pracy, regulaminem wynagradzania,
  • analizę struktury organizacyjnej vs. realizowane procesy biznesowe w wybranych obszarach,
  • badanie procedur kontraktowania z kontrahentami.

 

Obszar księgowy, w tym np.:

  • analiza planu kont,
  • poprawność deklaracji podatkowych i zapisów księgowych,
  • analiza schematu księgowań.

 

Obszar finansowy, w tym np.:

  • ocenę procesu udzielania zamówień i mechanizmów realizacji płatności,
  • przychody i koszty, ceny i marże oraz istotne pozycje bilansu (wraz z trendami),
  • analiza poprawności i zasadności wydatków inwestycyjnych,
  • zobowiązania wynikające z podpisanych/rozpoczętych umów,
  • przyznane dotacje wraz z przeglądem dokumentacji pod kątem finansowym, 
  • bezpieczeństwo danych finansowych i dot. ich procedur.

 

Zespół ekspertów Cafe Finance Group na podstawie analizy zebranej dokumentacji, opracowuje raport obejmujący rekomendacje i zalecenia wraz ze wskazaniem optymalnego scenariusza działań.

Przykładową stronę raportu znajdziesz tutaj.

 

Ile czasu zajmuje ekspertom Cafe Finance przygotowanie audytu organizacyjno-księgowo-finansowego?

Przygotuj się na okres od kilku do kilkudziesięciu tygodni. W tym czasie analizujemy dostarczone dokumenty, dane i przeprowadzamy szczegółowy wywiad z właściwym personelem. Jesteśmy w stałym kontakcie i na bieżąco informujemy o postępach. Audyt odbywa się w miejscu wskazanym przez Zleceniodawcę, zdalnie lub hybrydowo. Po sprawdzeniu wszystkich dokumentów i procesów, wpływających na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, przygotowujemy szczegółowy raport obecnego stanu i rekomendacje do wprowadzenia usprawnień.

 

Korzyści wynikające z regularnego przeprowadzania audytów organizacyjno-księgowo-finansowych.

Regularne przeprowadzanie audytów pozwala na kontrolę kierunku, w jakim zmierza przedsiębiorstwo. Dzięki okresowym badaniom wewnętrznych procesów firmy, jesteś w stanie:

  • szybko zidentyfikować przyczyny problemów funkcjonowania jednostki,
  • dostrzec obszary z potencjałem zwiększenia efektywności działania,
  • przewidzieć możliwe warianty dalszego funkcjonowania jednostki,
  • przygotować raport otwarcia – np. przy zmianie organów (prezes lub dyrektor jednostki) raport z audytu zapewnia “czysty start”,
  • zidentyfikować potencjalne zagrożenia i ryzyka, które mogą mieć negatywne skutki dla firmy,
  • analizować na bieżąco jasne i przejrzyste raporty, gwarantujące lepszą kontrolę nad spółką.

Audyt organizacyjno-księgowo-finansowy to bezstronna i obiektywna ocena faktycznego stanu organizacji. Wykonany przez doświadczonych specjalistów jest skarbnicą wiedzy dla zarządzających. Jego wyniki mogą zmienić obraz przedsiębiorstwa i pozytywnie wpłynąć na podejmowane przez zarząd decyzje. Rekomendacje ekspertów finansowych i biznesowych rzucają nowe światło na dotychczasowe wyniki i pozwalają na podejmowanie świadomych decyzji finansowych. 

 

 

Twoja firma wykazuje niespójności finansowe lub boryka się z problemami na poziomie organizacji? A może chciałbyś dokładnie sprawdzić funkcjonowanie przedsiębiorstwa by uniknąć problemów finansowych w przyszłości?

Jesteśmy w stanie Ci pomóc. Porozmawiajmy o audycie Twojej spółki. Napisz do nas!