Odpowiedzialność za zobowiązania w Spółce
Zastanawiasz się jaka działalność się opłaca? Jaka spółka będzie najkorzystniejszą formą prowadzenia biznesu? Przeanalizuj kwestię Twojej odpowiedzialności za jej zobowiązania.
Prowadząc działalność gospodarczą w Polsce, kwestia odpowiedzialności za zobowiązania spółki jest kluczowa. Istnieje znacząca różnica między spółkami kapitałowymi a osobowymi, która ma bezpośredni wpływ na ochronę majątku osobistego wspólników.
Spółki kapitałowe
W spółkach kapitałowych, takich jak Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością (Sp. z o.o.), Spółka Akcyjna (S.A.) czy też Prosta Spółka Akcyjna (P.S.A.), wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania spółki z własnego majątku. Oznacza to, że ich ryzyko finansowe ogranicza się do wysokości wniesionego kapitału. To pozwala na lepszą ochronę Twojego osobistego majątku w przypadku problemów finansowych spółki. Wierzyciele nie mogą dochodzić swoich roszczeń z majątku prywatnego wspólników.
Warto jednak zaznaczyć, że brak odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki kapitałowej nie jest absolutny. Zarząd spółki (a często sami wspólnicy pełnią tę funkcję w zarządzie), może ponosić odpowiedzialność za zobowiązania spółki m.in. w przypadku zaniedbania obowiązków związanych z prowadzeniem spraw spółki lub gdy nie zgłoszą wniosku o upadłość spółki w odpowiednim czasie.
Spółki osobowe
Z kolei w spółkach osobowych, takich jak spółka jawna, spółka partnerska czy spółka komandytowa (dot. komplementariusza), wspólnicy ponoszą odpowiedzialność całym swoim majątkiem. Oznacza to, że w razie niewypłacalności spółki, wierzyciele mogą dochodzić roszczeń zarówno z majątku spółki, jak i z majątku prywatnego wspólników. Są to zdecydowanie wyższe zobowiązania finansowe.
Spółki kapitałowe to lepsza ochrona majątku osobistego wspólników, ale także większa formalizacja związana z ich zarządzaniem, dysponowaniem środkami pieniężnymi spółki oraz możliwość odpowiedzialności członków zarządów w przypadku zaniedbań z ich strony. Spółki osobowe, chociaż prostsze w organizacji, niosą ze sobą wyższe ryzyko finansowe dla ich uczestników.
Przed wyborem formy prawnej swojej działalności, warto więc poprosić biuro księgowe o konsultację. Wieloletnie doświadczenie, dokładnie przeanalizowana dokumentacja księgowa i sytuacja majątkowa wspólników, to podstawy podejmowania mądrych i świadomych decyzji finansowych.
Prowadzisz spółkę i poszukujesz partnera do spraw rachunkowych? Chcesz zoptymalizować działania i oddać kadry i płace w ręce zewnętrznej księgowości? Sprawdź co może zaoferować Tobie Centrum Usług Księgowych (AOC)!
Z zewnętrznej księgowości korzysta już setki polskich i zagranicznych spółek. Profesjonalny zespół ekspertów może odciążyć także Ciebie. Oddaj swoją księgowość specjalistom. To nie jest zwykłe biuro księgowe, jesteśmy partnerem finansowym. AOC obejmuje szereg działań z zakresu zarządzania, księgowości, kadr i płac.
Skontaktuj się z Dorotą, a ona przedstawi Ci najkorzystniejszy dla Ciebie zakres współpracy.